Često je pitanje koju plombu odabrati, da li crnu ili bijelu, zašto bijela plomba ima prednost nad crnom, o svemu saznajte više u našem blogu artDENTAL
Što su zubne plombe?
Zubne plombe nadomještaju izgubljeno tvrdo zubno tkivo krune zuba. Kruna zuba se sastoji od površinskog tvrdog sloja - cakline i dentina, te unutrašnjeg mekanog tkiva koje prožimaju krvne žile i živci, te donose hranjive tvari u zub.
Ukoliko dođe do oštećenja vanjskog tvrdog sloja zub može biti osjetljiv na hladno, toplo ili na mehanički podražaj - žvakanje. Najčešće do oštećenja tvrdog zubnog tkiva dolazi zbog karijesa, trošenja ili loma zuba.
Vrste plombi za zube
Postoji više vrsta plombi. Ovisno o materijalu koji se koristi, te o veličini plombe koja se mora napraviti da bi se nadoknadio gubitak strukture zuba.
Zubne plombe mogu biti:
- trajni ispuni ili
- privremeni ispuni.
Trajni ispuni mogu biti bijeli - od kompozitnog materijala ili crni - od amalgama.
Privremeni ispuni su nešto mekši, ne zadržavaju se na zubu dugotrajno i stavljaju se na zub kada je u tijeku neko liječenje zuba za koje je potrebno više posjeta.
Postoje i cementni ispuni, također su slabiji od kompozitnih i amalgamskih, ali ipak nešto dužeg trajanja od mekanih privremenih ispuna.
Kompozitni ili bijeli ispuni su standard u nadoknadi tvrdih zubnih tkiva. Kemijski se vežu za zubno tkivo i vrlo su čvrsti i postojani.
Bojom se mogu savršeno uklopiti u tkivo zuba, te se prostim okom ne može vidjeti razlika gdje je ispun, a gdje zubno tkivo. Za izradu kompozitnih ispuna postoje točni protokoli kojih se stomatolog mora pridržavati u protivnom postoji mogućnost od ispadanja ispuna, te stvaranja karijesa ispod njega.
Plomba napravljena od kompozitnog materijala trebala imati trajanje od 5 do 10 godina.
Trajanje ispuna ovisi i o njegovoj veličini. Veliki ispuni najčešće imaju kraće trajanje.
Amalgamski crni ispuni su stomatološka prošlost. Za sada se koriste još jedino u ugovornim ordinacijama kao besplatna varijanta ispuna na stražnjim zubima iako i tamo vrlo rijetko.
Njihova negativna strana je estetika i sastav. Crne su boje pa se jako vide i mogu obojati tamnije i okolno zubno tkivo. U sastavu amalgamskih ispuna je živa.
Štetnost žive u takvim ispunima je godinama tema prijepora među znanstvenicima.
Više je štetno rukovanje amalgamskim ispunima (medicinska sestra i doktor dentalne medicine ) tijekom stavljanja, te njezino uklanjanje (sitna prašina koju pacijent može progutati) nego što je štetno imati ju u ustima.
Za zubno tkivo vežu se čisto mehanički, pa je i priprema zuba za takav ispun drugačija, te se mora ukloniti više zdravog tkiva, nego što je to slučaj kod bijelih plombi.
Pozitivna strana amalgamskih ispuna je da su vrlo trajni i postojani.
Veličina ispuna ovisi o količini oštećenog zubnog tkiva. Zub ima 5 ploha: 2 plohe kojima se naslanja na susjedne zube, 2 plohe koje su okrenute prema jeziku / nepcu ili obrazu / usnama i žvačna ploha.
Ispuni mogu biti:
- jednoplošni,
- dvoplošni ili
- troplošni
Ovisno koliko je ploha zahvaćeno. Jednoplošni ispuni su najmanji , najdugotrajniji, te najjeftiniji. Zatim slijede dvoplošni ispuni, te troplošni koji nadoknađuju veliku količnu zubnog tkiva, u skladu s tim ide i cijena, ali su i najskloniji pucanju.

Trajanje plombe
Trajanje plombe je jako individualno jer osim o sastavu, veličini i položaju, ovisi i o jačini žvačnih sila koje pacijenti proizvode, noćnom škrgutanju, te vrsti hrane koju pacijenti jedu.
Ukoliko imate puno velikih ispuna preporuka je ne jesti tvrdu hranu poput badema. Ukoliko je destrukcija zubnog tkiva preopsežna za nadoknadu neće biti dovoljno napraviti samo ispun već zubna krunica.
Preporuka je ukoliko neki ispun ili zub s ispunom puca i ne može se kvalitetno rekonstruirati na taj način da se na zub stavi zubna krunica kao definitivno i trajnije rješenje.
Što se tiče izbora najboljeg materijala za vas i vaše zube, ključno je savjetovanje sa stomatologom.
Nazovite nas za više informacija!