U našem blogu možete pročitati novosti iz dentalne medicine, savjete o oralnom zdravlju, aktualne posebne ponude, kao i mnoštvo korisnih informacija koje su vas oduvijek zanimale.
Zubić vila stiže kada ispadaju mliječni zubi
Smjena zuba, odnosno ispadanje mliječnih i nicanje trajnih zuba, je fiziološki proces koji se normalno odvija u ljudskom organizmu i sadrži niz lančanih reakcija koje na koncu rezultiraju cijelim setom novih zuba. U našem blogu pročitajte više o ovoj temi! Mliječnih zuba sve zajedno ima 20: 10 u gornjoj i 10 u donjoj čeljusti. U svom punom broju bi trebali biti do 3. godine djetetove starosti. Zanima Vas kada ispadaju mliječni zubi? Generalno se može reći kako mliječni zubi počinju ispadati oko 6. godine, pa sve do 12. godine starosti kada ispadne i posljednji mliječni zub, a najčešće je riječ o mliječnim peticama. Naravno, svako dijete je individua za sebe, te postoje odstupanja koja su statistički prihvatljiva. U pravilu ženska djeca ranije kreću sa smjenom mliječnih i trajnih zuba. Ukoliko ste zabrinuti jer vaše dijete prerano ili prekasno gubi mliječne zube najsigurnije je obratiti se vašem odabranom stomatologu za savjet.…
Saznaj više
Pulsiranje zubnog mesa i pulsirajuća zubobolja
Zub može boljeti na nekoliko različitih načina. Kada pričamo o zubobolji najčešće možemo razlikovati naglu, kratku i oštru bol ili sporu, produženu i tupu bol. Nagla i kratka bol koja sijevne i prođe nakon nekoliko sekundi je vrlo vjerojatno samo preosjetljivost zuba i ne uzrokuje daljnje nelagode. Koliko god takva bol taj trenutak bila neugodna ona ne zahtijeva posebnu stomatološku intervenciju. Osim izbjegavanja jako hladne i tople hrane možete pokušati i s pastama za osjetljive zube. U nastavku pročitajte više o pulsirajućoj zubobolji! Pulsiranje zubnog mesa Pulsiranje zubnog mesa ili spora tupa bol već je znak za uzbunu. Ako Vas boli zub ili zubno meso, a bol se s vremenom pojačava, vrlo vjerojatno postoji ozbiljniji problem s nekim zubom. Pulsiranje koje pacijenti osjete izazivaju bakterije koje svojim metabolizmom oslobađaju plinove čijim se širenjem stvara pritisak na okolna tkiva. Stvaranje plinova i gnoja stvara pulsirajuće senzacije i ponekad vrlo jake bolove.…
Saznaj više
Život sa zubnom protezom
Glavna funkcija zuba, osim lijepog osmijeha, je svakako početak probave. Ukoliko vam nedostaje jedan ili nekoliko zuba ta funkcija je poremećena i žvakanje hrane bit će otežano te može doći do problema s probavom. Postoje razni načini za nadoknadu izgubljenih zuba, a kada se radi većim gubicima zubi, pacijenti se često odlučuju na zubne proteze. U našem blogu pročitajte više o životu sa zubnom protezom! Navikavanje na zubnu protezu Zubna proteza može biti: djelomična - za nadoknadu nekoliko zuba ili totalna - za nadoknadu svih zuba u čeljusti. Za navikavanje na zubnu protezu veoma je važno znati što sve ona obuhvaća i od kojih se dijelova sastoji. Sa zubnom protezom, osim samih zuba, nadoknađujemo i izgubljenu kost, te zubno meso koje se s vremenom povlači uslijed gubitka zuba. Djelomična proteza svojim se metalnim dijelovima naslanja na preostale zube kako bi osigurala stabilnost, ali i na preostala tkiva u čeljusti. Totalna proteza…
Saznaj više
Korektivni zahvati na gingivi – gingivektomija i gingivoplastika
Možda niste znali, ali i u dentalnoj medicini postoje kirurške tehnike koje imaju estetsku svrhu. To su zahvati kojima se ispravljaju deformacije i asimetrije mekih tkiva usne šupljine, uzrokovane genetičkim faktorom. U slučaju da i kod vas postoje asimetrije mekog tkiva, pročitajte tekst u nastavku i obratite nam se s povjerenjem. Koja je razlika između gingivektomije i gingivoplastike? Neki pacijenti imaju probleme s visinom, debljinom ili količinom zubnog mesa, te im je u tom slučaju potrebna kirurška korekcija gingive. Gingivektomija je kirurško uklanjanje bolesnog zubnog mesa ili ostalih nakupina, npr. parodontalni džepovi (prostori između zubi i desni gdje se nakuplja hrana i bakterije), te otežavaju pravilno održavanje oralne higijene. Parodontna bolest predstavlja napredni oblik gingivitisa ili bolesni desni. Kako bolest napreduje; plak i bakterije koje uzrokuju kamenac, kreću se niz zub i ispod linije desni. Tako dolazi do „džepa“ kojeg smo prije u tekstu spomenuli. Ukoliko se ne liječi na…
Saznaj više
Fistula na zubnom mesu- uzroci simptomi i liječenje
Mnogi od vas sigurno su se barem jednom u životu susreli s ovom pojavom. Fistula se može pojaviti u ustima ili na licu. Najčešće je vidljiva kao mali prištić iz kojega se cijedi žućkast sekret i ili sukrvica. U nastavku pročitajte više o fistulama na zubnom mesu! ...
Saznaj više