U našem blogu možete pročitati novosti iz dentalne medicine, savjete o oralnom zdravlju, aktualne posebne ponude, kao i mnoštvo korisnih informacija koje su vas oduvijek zanimale.
Koja je razlika između stomatologa ili ortodonta – artDENTAL
Stomatolog ili ortodont, vječno pitanje? Saznajte koje su razlike između dvoje stručnjaka, te kome se točno trebate obratiti za Vaš problem. Imate problema sa zubima i ne znate kome se obratiti?I stomatolog i ortodont pomažu u poboljšanju oralnog zdravlja, ali svatko od njih ima svoj opseg poslova koji je jako dobro definiran. U sljedećem tekstu saznajte više! Studij stomatologije, noviji izraz je studij dentalne medicine traje šest godina. Nakon stečene diplome i odobrenja (licence) za rad, stomatolog se može odlučiti želi li upisati specijalizaciju. Jedna od specijalističkih grana je ortodoncija koja se bavi dijagnostikom, prevencijom i ispravljanjem nepravilnog položaja zubi i čeljusti. Zaključno tome, svaki stomatolog ne mora biti ortodont, no svaki ortodont je ujedno i stomatolog. stomatolog Stomatolog Stomatologje doktor koji se bavi dijagnosticiranjem i liječenjem bolesti zuba, čeljusti i usne šupljine, ispravljanjem postojeće anomalije, te nadomještanjem zubi koji nedostaju. Također se bavi prevencijom nastanka karijesa i bolesti usne…
Saznaj više
Jesu li akne i bolesti zuba povezani ? – artDENTAL
Jedan od mogućih uzorka problema s aknama je djelomično i loše zdravlje Vaših zuba. Saznajte više o samoj temi i mogućim uzrocima! Znate li da posljedice pokvarenih zuba mogu biti veoma ozbiljne? Možda zvuči čudno, ali jedna od posljedica može biti i pojava akni na licu. Saznajte više o povezanosti između bolesti zubi i akni. Ako ste već prije čitali naše blogove mogli ste naići na teme o žarišnim oboljenjima odnosno fokalozama. To su upale čiji je izvor na nekom udaljenom mjestu u tijelu. Primarno žarište (upala) od koje se šire bakterije i naseljavaju na druge organe i organske sustave uzrokuju fokalozu. Ljudsko tijelo je jedna jedinstvena cjelina i ako na nekom mjestu postoji upala, postoji i mogućnost njenog širenja. Akne Postoje razni uzroci nastanka akni. Neki od najčešće spominjanih uzroka, mada ne i jedini, su: hormoniprekomjerna proizvodnja sebumasuha ili dehidrirana kožabakterije Akna je upalno oboljenje kože, a u pravilu…
Saznaj više
PARADENTOZA – artDENTAL
Paradentoza je problem mnogih ljudi. Riječ je o kroničnoj infekciji zubnog mesa i čeljusne kosti koja može dovesti i do ispadanja zubi. Paradentoza je uzrokovana bakterijama koje se nakupljaju u prazninama između zuba i zubnog mesa i to zbog loše higijene ili nepravilne prehrane. Vrlo često ljudi ne znaju da imaju paradentozu. Povremeno krvarenje desni prilikom pranja zuba, mnogi zanemaruju misleći da je to sasvim normalna stvar. Simptomi paradentoze: Osjetljive i otečene desniJako crvenilo i krvarenje desniBolni zubi i zubno mesoIntenzivan zadah iz ustaKlimanje i ispadanje zubi Uzroci paradentoze: GenetikaHormoni (često kod adolescenata)Bakterije (slaba higijena usne šupljine)DijabetesPušenje Prva faza paradentoze dolazi u obliku gingivitisa – upale desni što se, ako se ne liječi, može pretvoriti u paradentozu (paradontitis). Nakon što gingivitis prijeđe u paradentozu (paradontitis), bakterije počinju agresivnije djelovati te napadati dublje strukture zuba. U tom slučaju kost i vlakna koja drže zub počinju propadati te nastaje paradontni džep, odnosno procijep između zuba…
Saznaj više
Kada je potrebno vaditi umnjak – artDENTAL
Umnjaci su zubi koji rastu u dobi između 20-e i 30-te te često uzrokuju velike probleme. Saznajte više o umnjacima i kada ih je potrebno vaditi. Umnjaci su zubi koji vrlo često rade više problema nego što koriste. Budući da rastu kod već odraslih osoba između 20- e i 30-e godine života, ponekad i kasnije, često se javljaju razne komplikacije: ● bol – vrlo često se javlja bol jer nerijetko umnjaci rastu pod drugim već niknutim zubima, ● premalo mjesta u čeljusti - kada izađu umnjaci, budući da rade kompresiju na sve zube koji se nalaze ispred njih, može doći do njihovog pomicanja, te brojnih estetskih i drugih dentalnih problema. Vađenje umnjaka Vađenje umnjaka (zadnjih kutnjaka), takozvanih osmica, spada u najteži zahvat vađenja zubi, jer je kod nekih slučajeva potreban operativni zahvat kod oralnog kirurga. Vađenje zuba nikada nije i vjerojatno nikada neće biti ugodan postupak. Zahvaljujući lokalnim anestezijama omogućeno…
Saznaj više
Zbogom mliječni zubi, stižu nam trajni – artDENTAL
Česta rečenica koju možete čuti kod djece “Klima mi se zub!” označava početak bitne faze kada su djeca uzbuđena i raduju se posjetu Zubić vile. Mliječni zubi kod djece Postoji 20 mliječnih zuba, 10 u gornjoj i 10 u donjoj vilici. Od sredine lica prema stranama to su: sjekutići - 4 zubaočnjaci - 2 zubamliječni kutnjaci - 4 zuba Izrastanje počinje u dobi između 5. i 7. mjeseca i traje sve do 3. godine. Nicanje je fiziološki proces kroz koje prolazi svako dijete. Zub prolazi kroz kost i pritišće završetke živaca što kod djece izaziva osjećaj svrbeža. Za to vrijeme normalno je pojačano slinjenje, stavljanje rukica, igračka i raznih drugih predmeta u usta. Potrebno je djetetu masirati desni s čistom, vlažnom gazom ili kupiti posebno napravljene gumene igračke za grickanje. Pokvareni mliječni zubi Odmah nakon što niknu mliječni zubići moguća je pojava karijesa. Karijes najčešće nastaje kod djece koja piju…
Saznaj više